Pozycjonowanie stron internetowych i optymalizacja są ze sobą ściśle powiązanymi działaniami. Strona internetowa, a dokładniej jej kod i treści zostają poprawione pod wyszukiwarki, tak aby łatwiej było im zaindeksować naszą stronę. Optymalizacja pomaga pozycjonowaniu, gdyż dzięki niej wyszukiwarki łatwiej znajdą na stronie informacje o kluczowym znaczeniu. Dlatego ważne jest mądre umieszczanie pewnych znaczników w kodzie strony, tak aby wyszukiwarki zauważały właśnie te treści, na które chcemy wypozycjonować stronę.

Podstawowe elementy optymalizacji i pozycjonowania stron.

W internecie panuje powszechna opinia, że aby pozycjonować trzeba mieć ogromną wiedzę i doświadczenie.Jednak  takie stwierdzenia niekoniecznie muszą się tyczyć większości stron. Pozycjonowanie stron nie musi wcale być trudnym zajęciem, wystarczy poznać podstawowe zasady i już można samemu zadbać o lepszą pozycję na proste frazy. Wiadomo że im większa kompetencja haseł i konkurencja na nie w internecie tym może być trudniej, ale dobrze zastosowanie się do poniższych zasad pomaga w wielu przypadkach.

 

Po pierwsze używamy znaczników

<title></title> 

to jest polecenie kodu strony które wskazuje na tytuł strony, który jest bardzo ważny, gdyż służy rankingowi w wyszukiwarce ale przede wszystkim to na niego zwracają uwagę internauci wyszukując czegoś w internecie. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie tytułu z użytymi słowami kluczowymi, tylko trzeba to zrobić w sensowny sposób. Najlepiej używać słów kluczowych na początku tytułu, a później sensowne rozwinięcie. Oczywiście to jest idealna sytuacja, tylko niezawsze tak można zrobić. Czasami można użyć słów kluczowych w innej odmianie lub kolejności. Nad tytułem strony czy wpisu na stronie watro się dobrze zastanowić, bo użycie tytułu „Witajcie na mojej nowej stronie www.mojastrona.pl” jest niestety mało wartościowym tytułem, którego nikt w internecie nie będzie wyszukiwał, podobnie jak adresu strony, do którego większość szczególnie początkujących właścicieli stron przykłada dużą uwagę próbując ją umieszczać wszędzie na swojej stronie.

Kolejnymi znacznikami jakie należy używać mądrze są <h1> <h2> <h3> <h4> <h5> <h6> określające wielkość tekstu. Używanie ich do napisania w treści strony słów kluczowych pomaga w znalezieniu tego czego szukamy. Wyobraźmy sobie gazetę, nagłówki, tytuły są zawsze wyszczególnione większą czcionką. Takie tytuły to właśnie <h1> czyli największe wyróżnienie w tekście. To wyszukiwarki zobaczą najszybciej, tak jak nasze oko w gazecie. Podobnie pogrubienie tekstu <b>, podkreślenie tekstu <u> i  pochylenie tekstu, tzw. kursywa <i> służą do wskazywania wyszukiwarce gdzie znajdują się w tekście ważne słowa i powinny to być nasze frazy kluczowe.

Z kolei umieszczane zdjęcia, obrazki powinny być opisywane tak aby wyszukiwarka wiedziała co na nim się znajduje, czego dotyczy. Nie chodzi tu o opis tego co jest dokładnie na rysunku, ale fraz kluczowych jakimi można opisać obrazek.

<img src=”obraz.jpg” alt=”opis obrazka”>

Zalecane jest stosowanie sensownych opisów, a nie wstawianie tylko fraz kluczowych bez składu i ładu.