Pozycjonowanie to usługa mająca na celu pojawienie się większego ruchu na stronie. Ma spowodować skierowanie internautów właśnie na tą stronę. W tej usłudze ważne jest dobranie odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja strony pod wybrane frazy. Pozycjonowanie strony powinno trwać najlepiej od samego uruchomienia strony, przez cały okres działania strony, od samego jej uruchomienia. Tylko ile czasu potrzeba żeby zobaczyć pierwsze efekty pozycjonowania?

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pozycjonowania? Po jakim czasie możemy liczyć na wysokie pozycje włącznie z
osiągnięciem pierwszego miejsca? W niektórych przypadkach czas ten może być bardzo krótki i wynosić kilkanaście dni od rozpoczęcia
usługi, a z kolei w innym przypadku nawet kilka miesięcy. To ile czasu musimy czekać na efekty zależy od kilku czynników, nie zawsze zależnych od właściciela strony lub pozycjonera. Poszczególne procesy mogą trwać wolniej lub szybciej, a czas oczekiwania przede wszystkim zależy od konkurencyjności fraz kluczowych. Istnieją spore różnice pomiędzy pozycjonowaniem słów o niskiej konkurencyjności i fraz o wysokiej konkurencyjności. Słowa kluczowe o dużej konkurencyjności mogą potrzebować kilku miesięcy na przebicie się do TOP 10, gdy pozycjonowane frazy o niskiej konkurencyjności przyniesie ten efekt w o wiele krótszym czasie.

Wyniki pozycjonowania zależą również od wieku domeny, technologii w jakiej zrobiona została strona, ilości i unikalności treści na niej zamieszczonej oraz optymalizacji jej pod wybrane słowa kluczowe. Te i zapewne jeszcze kilka innych czynników znanych tylko google, mają wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego na początku mogą występować duże wahania pomiędzy minimalną a maksymalną pozycją w danym miesiącu. Gdy mamy nową stronę i ledwo co zarejestrowaną domenę to nawet wyszukiwarka nie wie o istnieniu naszej strony. Może minąć wiele tygodni zanim sama znalazła by naszą stronę więc najlepiej od razu zgłosić ją na stronie google.com/addurl gdzie zostanie ona dołączona do listy stron, które w najbliższym czasie odwiedzą roboty wyszukiwarki google i zostanie ona zaindeksowana.
W miarę upływu czasu pozycjonowania sytuacja taka będzie się stabilizowała, dlatego w początkowym okresie radość z szybko osiągniętych wysokich pozycji może często przeplatać się z chwilami zwątpienia gdy wyniki będą spadały.
Trzeba też mieć świadomość tego, że efekty pozycjonowania w postaci zwiększonego ruchu na stronie nie pojawią się w wyniku zmian pozycji z 8 dziesiątki na 4 dziesiątkę wyników, nawet wskoczenie do 2 dziesiątki może nie zmienić ilości odwiedzających. Zazwyczaj osiągnięcie pozycji w pierwszej dziesiątce wpływa na stopniowe zwiększenie ilości odwiedzin.
Usługa pozycjonowania wymaga od właściciela strony cierpliwości w oczekiwaniu na efekty w postaci wyższych pozycji, zwiększenia ruchu, co zazwyczaj przekłada się na większą ilość klientów.